Licealiści z Zana w Instytucie Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego

            11 grudnia licealiści z klasy II a i II c I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Instytutu Biologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego przez szkołę projektu „ACEAFNE” Erasmus+, którego celem jest poszerzanie wiedzy i świadomości uczniów na temat ochrony środowiska.

            Młodzież wzięła udział w warsztatach w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Biologii na temat „Ekologia a ewolucja”, poznając między innymi sposoby przystosowania się poszczególnych gatunków zwierzęcych do życia w zmieniających się na ziemi warunkach. Zajęcia te odbyły się bezpośrednio na wystawach muzealnych, co było nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale pozwoliło też licealistom  na zobaczenie wielu unikatowych okazów zwierząt wymarłych i rzadkich, takich jak: alka olbrzymia, gołąb wędrowny, papuga karolińska czy wilk workowaty. Jednym z najcenniejszych eksponatów w kolekcji muzeum jest przedstawiony na wystawie „Układ kostny kręgowców” szkielet wymarłego przed 10 tys. lat jelenia olbrzymiego. Rozpiętość poroża tego gatunku wynosiła ponad 3 m. Warto dodać, że Muzeum posiada także w swoich zbiorach najlepiej zachowaną w Polsce czaszkę tura, przodka bydła domowego. Zwierzę to zostało wytępione całkowicie w Średniowieczu. Najwięcej emocji wzbudził jednak jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi: płetwala błękitnego.

            W drugiej części zajęć młodzież ze wschowskiego liceum uczestniczyła w wykładzie na temat „Skąd się biorą powodzie?” Dzięki wykładowi uczniowie nie tylko dowiedzieli się, jakie są powody powstawania powodzi, ale także w jaki sposób człowiek się do nich przyczynia oraz co dzieje się w takiej sytuacji z  ekosystemem.

            Dodatkową atrakcją wyjazdu był spacer po wrocławskim rynku podczas corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który niewątpliwie wprowadził wszystkich uczestników wycieczki w świąteczny nastrój.

                                                                                              Agata Karolczyk-Kozyra

biologia (4) biologia (5) biologia (3)

Pin It on Pinterest

Skip to content