Licealiści z Zana – pierwszy zjazd w fundacji Geremka

Uczniowie klasy pierwszej I LO we Wschowie Jowita Drzewiecka i Krzysztof Sobczuk wzięli udział w pierwszym zjeździe programu Polska w XX wieku – ogólnopolskie  warsztaty historyczne im. Prof. Bronisława Geremka. Program jest skierowany do uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych oraz ich nauczycieli z całej Polski. W tegorocznej edycji przyjęto 20 uczniów i 15 nauczycieli. Wschowskie liceum jest reprezentowane również przez nauczyciela historii Piotra Sobańskiego.

Program, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, koncentruje się na ważnych zagadnieniach XX-wiecznej historii Polski, będących przedmiotem debaty w środowiskach historycznych oraz wśród szerszej opinii publicznej. Zajęcia mają zróżnicowaną formę – od warsztatów i debat po spotkania z historykami i uczestnikami wydarzeń. Spotkania mają miejsce w Warszawie w formie zjazdów weekendowych. Pierwszy odbył się 14- 15 marca. Zajęcia w sobotę prowadzono w siedzibie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.  Uczniowie koncentrowali się wokół zagadnień: Warszawa a XX wiek. Pamięć miasta – pamięć kraju oraz Karykatura i propaganda w okresie międzywojennym. Nauczyciele uczestniczyli w wykładach i warsztatach poświęconych Polakom z wyboru oraz obrazowi II wojny światowej w filmie dokumentalnym.

Wieczorem wszyscy uczestnicy programu udali się do Teatru Dramatycznego na sztukę teatralną „Rosyjski kontrakt”. Spektakl według opowiadania „Epifańskie śluzy” Andrieja Płatonowa, najwybitniejszego obok Bułhakowa rosyjskiego pisarza pierwszej połowy XX wieku, to próba uchwycenia mentalności Wschodu, która od wieków przeraża i fascynuje Europę. W niedzielę kilkugodzinne zajęcia odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego – miejscu niezwykle ważnym dla narodowej pamięci.

Piotr Sobański

SONY DSC SONY DSC SONY DSC