„Chcesz zmieniać świat – zacznij od siebie” – to tytuł filmu przygotowanego przez uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie pod opieką nauczyciela, Tomasza Wojnarowskiego. Sam scenariusz i film powstał jeszcze we wrześniu, ale dopiero w tym tygodniu ogólnopolski konkurs filmowy „Antyk – Kamera –Akcja” został rozstrzygnięty. Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną na wydziale ,,Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach projektu ,,Our Mythical Childhood”, University of Roehampton w Londynie i University of Cambridge.
Konkurs polegał na przygotowaniu filmu, który podejmowałby problem ekologii, ale osadzonej w świecie greckich i rzymskich bogów. To niełatwe zadanie zostało podjęte przez uczniów klasy IIA (grupa humanistyczna), którzy podczas zajęć z dziennikarstwa opracowali scenariusz, przygotowali stroje i rekwizyty, a wreszcie udali się do wybranego miejsca na terenie naszego miasta i nagrali swój film.
Komisja konkursowa, której przewodniczył Krzysztof Korwin – Piotrowski, w uzasadnieniu swojej decyzji co do przyznania I miejsca uczniom z Zana, zwróciła uwagę na oryginalny scenariusz, zaangażowanie młodzieży i ciekawie dobraną scenografię. W trakcie gali konkursowej, która odbyła się na platformie zoom, uczniowie zostali pochwaleni za zaangażowanie tak dużej grupy młodzieży oraz spory dowcip sytuacyjny, który na każdym kroku występuje w filmie.
Nagrodą w konkursie były nie tylko dyplomy i statuetka bogini Ateny, ale również dwudniowe warsztaty zorganizowane dla uczestników konkursu, które przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie zajęć uczniowie mogli uczestniczyć np. w zajęciach ,,Struktura dramaturgiczna”, przeprowadzonych przez panią dr Agnieszkę Korytkowską – m.in. reżyserkę teatralną i filmową oraz scenarzystkę. Uczestnicy dowiedzieli się, jak opowiadać historię, jak przeprowadzać przemianę postaci, jak ujarzmić i uporządkować wyobraźnię, stworzyć oryginalną postać, jak przedstawić głównego bohatera, co właściwie jest najważniejsze? Krzysztof Korwin – Piotrowski na zajęciach ,,Warsztat reżysera i aktora” odkrywał tajemnicę tego, jak wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje i cały stres. Gdzie użyć przesady? To właśnie rozgrzewka szczęki i trening artykulacji jest momentem, w którym każdy bez najmniejszych obaw może, a nawet powinien, przesadzać.
Paradoksalnie, dzięki pandemii stało się coś korzystnego. W filmowych warsztatach mogła wziąć udział cała klasa – nie tylko cztery osoby, które pierwotnie miały jechać jako reprezentacja do Warszawy, aby tam – na żywo, nie tylko duchem, spotkać z organizatorami i wziąć udział w niesamowitych warsztatach pod okiem specjalistów.
Tekst: Hanna Dobrzyńska