WYKŁADY O KULTURZE ROSYJSKIEJ PODCZAS DNIA WIOSNY W ZANIE

W ramach Dni Kultury Rosyjskiej 21 marca 2014 w auli I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie odbyły się spotkania
z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Dr hab. Jakub Sadowski i dr Elżbieta Przybył-Sadowska wygłosili wykłady na temat kultury rosyjskiej i religii prawosławia.

 17 marca 2014 r. w rozpoczęły się Dni Kultury Rosyjskiej pod hasłem: Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu (Antoni Czechow). Koordynatorami przedsięwzięcia są nauczycielki języka rosyjskiego: pani Małgorzata Błażków i pani Sylwia Morawska. W tym czasie młodzież z Zana może bliżej poznać kulturę, obyczaje i ciekawostki związane z  Rosją.  Miejscem całego przedsięwzięcia jest szkolna biblioteka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Możemy zobaczyć wystawę prac młodzieży, gazetki okolicznościowe, malowane przez młodzież Matrioszki, wystawę dzieł literatury rosyjskiej, która powstała przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną we Wschowie. Duże zaangażowanie naszej młodzieży czyni te dni niezwykle atrakcyjnymi. Można było wypić w bibliotece szkolnej herbatkę po rosyjsku, czyli
z konfiturą przygotowaną przez uczniów oraz obejrzeć przygotowane przez nich ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące osobliwości Rosji.

21 marca 2014 w auli naszej szkoły odbyły się spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Dr hab. Jakub Sadowski i dr Elżbieta Przybył-Sadowska wygłosili wykłady na temat kultury rosyjskiej i religii prawosławnej. W spotkaniu, mimo pierwszego dnia wiosny, czyli wśród młodych przyjętego „Dnia wagarowicza” uczestniczyła bardzo liczna grupa uczniów z klas uczących się j. rosyjskiego, a także tych, których zainteresowała tematyka spotkania. Na auli pojawiło się ponad 70 uczniów.

Młodzież miała okazję poznać religię prawosławia jako jedno z najstarszych wyznań chrześcijańskich: genezę, jego rozwój i doktryny. Całość wzbogacona została prezentacją multimedialną, jak również ciekawostkami, co wzbudziło duże zainteresowanie zebranych. Pani dr Elżbieta Przybył-Sadowiska, co warto podkreślić, absolwentka naszego Liceum, chętnie odpowiadała na zadawane pytania młodzieży. Dr hab. Jakub Sadowski wprowadził zebranych w świat kultury rosyjskiej i jej wpływu na bieżącą sytuację polityczną.

Widząc zaangażowanie uczniów należy stwierdzić, że spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem. Goście, wraz z panią dyrektor Elżbietą Przygodą, zwiedzili szkołę, pani Elżbieta Przybył-Sadowska z zainteresowaniem słuchała o zmianach, jakie dokonały się w szkole i z radością odkrywała swoje wspomnienia z czasów, kiedy sama była uczennicą. Wraz z mężem zaprosiła naszych uczniów na wycieczkę po Krakowie i po wyżej wspomnianych uczelniach. Spotkanie, nie oznacza końca przedsięwzięć związanych z dniami rosyjskimi, o których będziemy informować na bieżąco.

Cecylia Guzewicz, Karolina Widera

Invalid Displayed Gallery

 

 

 

Pin It on Pinterest

Skip to content