Przez ostatnie dwa lata obecna klasa trzecia z Gimnazjum Językowego realizowała projekt edukacyjny „Mickiewicz w filmowym ujęciu”, który miał za zadanie poszerzyć wiedzę uczniów i ich umiejętności na temat tworzenia filmu oraz pogłębić znajomość utworu Adama Mickiewicza „Dziady część II”.
W klasie pierwszej na języku polskim omawialiśmy lekturę Adama Mickiewicza Dziady cz. II – w trakcie zajęć musieliśmy przygotować w grupach fragmenty scen tego dramatu. Wtedy też narodził się pomysł, żeby przenieść na duży ekran cały dramat Mickiewicza. W tym zadaniu mogliśmy liczyć na pomoc naszego polonisty, p. Tomasza Wojnarowskiego, który brał udział w podobnych projektach juz wcześniej, dlatego i tym razem postanowił pomóc nam w realizacji tego przedsięwzięcia. Oprócz filmu zrobiliśmy też liczne zdjęcia, aby mieć pamiątkę z tego ciekawego projektu, dzięki któremu nauczyliśmy się pracować jako jeden zespół oraz doceniać pracę osób tworzących filmy. Niektórzy z nas odkryli także swojej nowe talenty artystyczne.
W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do przygotowań – część uczniów zajęła się przygotowaniem scenografii, inni zaczęli uczyć się swoich ról. Początkowo projekt sprawiał nam sporo problemów, ponieważ po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z rolą reżysera, aktora, choreografa czy scenarzysty. Z czasem jednak nauczyliśmy się sobie pomagać, zauważać swoje błędy i w miarę możliwości poprawiać je.
Przez dwa tygodnie przeprowadzaliśmy próby w auli szkoły – kiedy wszytko było już gotowe, mogliśmy zrealizować nasz film. Na starą kaplicę cmentarną, w której toczy się akcja dramatu, wybraliśmy strych szkolny, a sam początek filmu nagraliśmy w Lapidarium – Muzeum Rzeźby Nagrobnej. Nasz film trwa blisko 30 minut i opowiada o przywoływaniu duchów przez ludzi zgromadzonych w kaplicy podczas obrzędu dziadów. Przybywające do niej duchy pouczają ludzi jak należy żyć i postępować w życiu doczesnym, by zasłużyć sobie na niebo.
Udział w projekcie był dla nas ciekawym sposobem na poszerzenie znajomości lektury oraz dał nam możliwość stworzenia czegoś, co przetrwa długie lata i z pewnością będzie okazją do licznych wspomnień.
Zuzanna Golinowska
Invalid Displayed Gallery
Zapraszamy do obejrzenia filmu: