Uczennica z ZANa w ogólnopolskim finale Olimpiady Wiedzy o Mediach

W ostatni piątek, 16 grudnia, odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Mediach, w których wzięło udział ponad 30 osób z całego województwa lubuskiego. Konkurs został zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim w Zielonej Górze.

Już po raz drugi uczniowie klas o profilu dziennikarsko-humanistycznym z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie zakwalifikowali się do etapu okręgowego. Rok temu w konkursie wzięła udział Agnieszka Gertych – wówczas zakwalifikowała się do etapu centralnego, który odbył się w marcu 2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku do etapu okręgowego przeszyły aż dwie uczennice: Karolina Gomułka i Agnieszka Gertych. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawuje nauczyciel języka polskiego i zajęć z dziennikarstwa w Zanie, pan Tomasz Wojnarowski.

Warunkiem udziału w konkursie na etapie okręgowym było przygotowanie pracy na jeden z podanych wcześniej tematów. Uczestnicy mieli również możliwość zrealizowania tematu w formie filmu – tak też uczyniła Agnieszka Gertych, która przygotowała reportaż na temat: „Ironia, hejt, mowa nienawiści – co można, a czego nie wolno tolerować w mediach”. Ten temat zainteresował również Karolinę Gomułkę, która w formie eseju opisała przykłady hejtu we współczesnym świecie. Obie prace spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony komisji, która przyznała wysokie noty obu konkursowym pracom.

Drugi etap konkursu polegał na prawidłowym rozwiązaniu testu na temat mediów. Spośród biorących udział w konkursie uczniów, jedynie 10 osób zakwalifikowało się do kolejnego, ogólnopolskiego szczebla olimpiady – w tym gronie znalazła się również Karolina Gomułka. Oprócz pamiątkowych dyplomów obie uczennice otrzymały również nagrody książkowe oraz wzięły udział w spotkaniu z Michałem Szczęchem – zdobywcą Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego i tytułu Dziennikarza Roku 2015. Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób szukać pomysłów do reportaży oraz jak pisać, by mieć publikacje w ogólnopolskich tygodnikach i dziennikach.

W marcu Karolina Gomułka weźmie udział w ostatnim, centralnym etapie konkursu, który zostanie zorganizowany w Warszawie. Olimpiada Wiedzy o Mediach to nowy, ale niezwykle atrakcyjny konkursów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na finalistów i laureatów olimpiady czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w tym aż 48 indeksów na studia dziennikarskie w całym kraju. Celem zmagań jest przede wszystkim zapoznanie młodych ludzi ze światem mediów, pracą dziennikarzy i wyzwaniami, jakie stoją przed odbiorcą prezentowanych przez nich informacji.

20161216_142718

karolina