Test Wiedzy o Józefie Piłsudskim – najlepsza szkoła, najlepszy nauczyciel

            18 marca 2016 r., w przeddzień imienin Marszałka, odbył się ogólnopolski Test Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Test Wiedzy to projekt realizowany przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego przy wsparciu Banku Zachodniego WBK oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o Pierwszym Marszałku Polski oraz przybliżenie jego postaci młodzieży. Józef Piłsudski – pierwszy marszałek odrodzonej Rzeczpospolitej, współtwórca niepodległości, budowniczy nowoczesnego państwa i wódz naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewikami w 1920 r. – jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich postaci historycznych XX wieku. Jego wyjątkowe dokonania stawiają go wśród postaci, które są naszą dumą narodową.

           W konkursie wzięło udział ponad 1700 uczniów i 250 szkół z całej Polski. Przebieg Testu był relacjonowany na żywo z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W kategorii najlepszy uczeń indywidualnie pierwsze lokaty uzyskały uczennice z I LO w Kętrzynie i II LO w Nowym Sączu. Pierwsze miejsce w konkurencji Najlepsza Szkoła zdobyło I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, a w kategorii najlepszy nauczyciel – Piotr Sobański z I LO we Wschowie.

        Zwycięska drużyna ze Wschowy zdobyła 266 punktów – o 5 więcej niż XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie i 12 punktów więcej niż I LO w Kętrzynie (następne w klasyfikacji szkół). W skład grupy wchodzili uczniowie: Maria Klan, Szymon Bąkiewicz, Sandra Hewusz, Anna Królak, Seweryn Nowaczyk, Daria Lorenc, Artur Mackowiak, Wojciech Grabka, Zuzanna Golinowska i Maria Łączna. Drużynę wspierał laureat ubiegłorocznej Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego – Krzysztof Sobczuk. Bardzo dobre wyniki indywidualnie osiagnęli równięż uczniowie Gimnazjum Językowego: Adrian Chudzik, Mateusz Borowik i Marcin Daszkiewicz. Zgodnie z regulaminem, nagrodą w kategorii najlepsza szkoła jest czek w wysokości 3 000 zł na zakup materiałów edukacyjnych do lekcji historii. Nagroda indywidualna w wysokości 2 000 zł zostanie wręczona również najlepszemu nauczycielowi.

                                                                                                                                                                                                                                                 Piotr Sobański

IMG_9368

Pin It on Pinterest

Skip to content