O ŚWIĘCIE ZMARŁYCH NIE TYLKO W TRADYCJI POLSKIEJ

Jedno jest pewne. Zmarłych nie należy się obawiać. Każdy ma prawo wierzyć w to, co podpowiada mu rozsądek. Większość z nas zostało wychowanych w wierze, że dusza, która została zbawiona pośmiertnie, trafia do nieba. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas refleksji, kiedy to wspominamy zmarłych, modlimy się za wszystkie wierne dusze, zapalamy znicze, zdobimy groby. To również czas rodzinnych spotkań i opowieści o naszych bliskich, na które często brakuje czasu w naszym zwykłym, codziennym życiu.
A może by tak zapalić papierowy lampion i dać mu odejść z nurtem rzeki lub złożyć go w objęciach wiatru tak, jak robią to Japończycy podczas obchodów Święta OBON? Patrzeć jak, niesiony w wietrznych objęciach, znika wraz z duszą zmarłego, któremu światełko wskaże drogę powrotną…
Dlaczego by nie usiąść z rodziną przy grobie? Nie, nie tak zwyczajnie. Niech będzie kolorowo jak na Filipinach. Namioty rozbite tuż przy grobach, aby móc być tego dnia jak najbliżej, a właściwie „tej nocy”. Kolorowe baloniki, śmiech dzieci biegających boso po ulicach. Coś dla ducha i dla ciała. Niekończąca się ilość straganów z pysznościami, głośne rozmowy i wszechobecna radość. Tak świętują Filipińczycy.
Podobnie, lecz nieco bardziej „klimatycznie” , odrobinę bardziej „etnicznie”, a dla wielu „śmiertelnie nie – poważnie” obchodzi się Święto Zmarłych w Meksyku… DIA DE MUERTOS to dzień jakże radosny, czas zabawy i świętowania dwóch światów. Między żywymi, bawią się także umarli przywołani kolorowymi, obłędnie kwiecistymi ołtarzykami ze zdjęciem zmarłego, na których ustawia się również pamiątki, a także kuszące smakiem i zapachem potrawy. Bajecznie udekorowane cukrowe czaszki, chleb zmarłych, czy też bogate kompozycje kwiatowe z aksamitki to te elementy Dia de Muertos, które tworzą niesamowite tło tego Święta.
A może inny klimat wpasuje się w nastrój Dnia Zmarłych? Niech będzie mrocznie, lecz słodko, kostiumowo i trochę „psikuśnie”. To Halloween , moi drodzy. Tak, chyba najbardziej kontrowersyjne święto, które Amerykanie darzą wyjątkową sympatią. Pajęczyny, trupie czaszki, przerażające maski, wampirze kły, potwory i… spółka, dyniowe szaleństwo i tony cukierków to właśnie Halloween. Tu nie przesiaduje się na cmentarzu, tu nie tańczy się na ulicach, nie śpi się w namiotach przy grobach, ale tego właśnie wieczoru można wcielić się w dowolną postać, pukać do drzwi sąsiadów i oddać się szaleństwu zbierania cukierków. A jeśli znajdzie się ktoś, kto cukierków poskąpi, biada mu! Jego dom zostanie obrzucony jajkami tak, aby właściciel wyciągnął wnioski i lepiej przygotował się w przyszłym roku.
Co kraj, to obyczaj i tradycje, które, mimo swej odmienności i różnorodnych form, są ważne i szalenie ciekawe.
Jak świętują Rosjanie, Francuzi, a jak Niemcy?
W naszej szkole, 29.10.2019 , postanowiliśmy przybliżyć uczniom te i inne sposoby świętowania Dnia Zmarłych na świecie. Nie tylko poprzez kilkuminutową prezentację danego kraju, czy też śpiew smutnej, meksykańskiej pieśni , ale również dzięki możliwości spróbowania zupy dyniowej, „palców wiedźmy” i innych smakołyków. Dzięki zwizualizowaniu meksykańskiego ołtarzyka, czy też sprawdzeniu swoich umiejętności językowych odgadując znaczenie Filipińskich słów i wielu innych, językowych wyzwań. Tego dnia postanowiliśmy pokazać, jak ciekawy jest świat, jak bardzo odmienne jest wspominanie zmarłych i pamięć o nich.
Naszym celem było propagowanie otwartości kulturowej, ponieważ jakkolwiek wierzący jesteśmy, pewna magia obchodów Dnia Zmarłych na świecie sprawia, że pamięć o bliskich jest wiecznie żywa, że nie zacierają się wspomnienia, że chce się doceniać to, co tu i teraz. Gdziekolwiek na świecie się spotkamy, tam będą dwa przeplatające się światy. Taniec życia i śmierci. Byt i niebyt. Pomyślcie o tych, którzy odeszli, wspomnijcie ich częściej niż ten jeden raz w roku, zapalając znicz, z balonikiem w ręku, talerzem zupy dyniowej, czy kawałkiem cukrowej czaszki…
N. Przyjemska

 

20 Comments

 1. shea moisture

  Im grateful for the post.Much thanks again. Really Cool.

 2. see page

  Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 3. divorce strategies

  A round of applause for your article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 4. Where is Xur

  Say, you got a nice post.Much thanks again. Keep writing.

 5. good body shaper

  I appreciate you sharing this post.Really thank you! Awesome.

 6. divorce reddit

  I really liked your blog article.Much thanks again. Great.

 7. downlod lagu

  Im obliged for the post.Much thanks again. Awesome.

 8. mahalini sisa rasa

  I really enjoy the article post.Really thank you! Will read on…

 9. PokerTaiwan

  I really enjoy the blog article.Thanks Again.

 10. inventhelp innovation

  Thank you ever so for you blog article.Much thanks again. Much obliged.

 11. InventHelp Store

  Awesome article.Really looking forward to read more. Cool.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Skip to content