Lekcja recyklingu w Stena Recycling Wschowa

23 października klasa 3c z I LO z OD im. T. Zana we Wschowie,realizująca rozszerzenie z geografii wraz z opiekunem udała się do Stena Recycling we Wschowie, gdzie pod czujnym okiem Pani Moniki Rybarczyk uczniowie mogli wejść i zwiedzać zakład. Głównym celem odwiedzin było zapoznanie z działaniami firmy utylizującej sprzęt RTV, realizującej w ten sposób działania z obszaru zrównoważonego rozwoju. Firma jest jednym z oddziałów międzynarodowego biznesu ze Szwecji.
Licealiści rozpoczęli zwiedzanie od fundamentalnej dla Steny kwestii, to jest bezpieczeństwa. Następnie wyposażeni w ochronne okulary, kaski i kamizelki odblaskowe udali się na zwiedzanie fabryki. Większość z nich nie miała pojęcia, że tak rozbudowany zakład znajduje się w naszym mieście. Uczniowie mogli oglądać sprawdzanie i demontaż monitorów LCD, które albo poddaje się recyklingowi albo, co korzystniejsze z punktu widzenia środowiska, reusingowi. Różnica polega na tym, że pierwszy proces to przetwarzanie do innej postaci, natomiast drugi, to ponowne wykorzystanie istniejących komponentów.
Krok po kroku uczniowie z Zana mogli śledzić 'drogę recyklingu’ elektrośmieci (e-waste), które obecnie stanowią jeden z poważniejszych problemów w krajach wysoko rozwiniętych.
Warto dodać, że każdy mieszkaniec Wschowy (i nie tylko) może sam oddać elektrośmieci do Steny i to za darmo oraz przez całą dobę.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom wycieczki za umożliwienie nam poszerzenia wiedzy na temat recycklingu. warto dodać także, że niniejsza wizyta odbyła się w ramach mini projektu Równać Szanse, które szkoła realizowała przez ostatnie miesiące.

 

Pin It on Pinterest

Skip to content