III miejsce dla humanistów w ogólnopolskim konkursie „Nakręcona historia”

Pod koniec lutego został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs filmowy pt. Nakręcona historia, zorganizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w którym III miejsce zajęli humaniści z Zana.

Konkurs polegał na przygotowaniu pięciominutowego filmu dokumentalnego na temat zabytku znajdującego się w rodzinnej miejscowości autorów dokumentu. Grupa uczniów z naszego liceum pod kierunkiem nauczyciela, p. Tomasza Wojnarowskiego, zrealizowała film „Lapidarium… cień miasta – miasto cieni”, w którym uczniowie opowiedzieli o tym wyjątkowym miejscu w naszym mieście. Film utrzymany
w konwencji spaceru po Muzeum Rzeźby Nagrobnej, przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z lapidarium. Komisja konkursowa
w uzasadnieniu przyznanej nagrody napisała: Za wyjątkowe ujęcia z mnóstwem dobrze doświetlonych detali, idealnego lektora oraz bardzo ciekawą historię.

Scenariusz filmu napisała Sandra Hewusz, w rolę lektora wcieliła się Paulina Piwowar, po lapidarium oprowadzała Karolina Czernicka, muzykę do filmu napisał Krzysztof Sobczuk, natomiast za kamerą stanął Mikołaj Szczepaniak i Patrycja Serafin. Nagrodzeni uczniowie, oprócz nagród rzeczowych, otrzymali również tytuł “Strażników Dziedzictwa Kulturowego” nadawany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Tomasz Wojnarowski