ZAN z wizytą w kraju hrabiego Draculi

O tym, że Rumunia to kraj ciekawy miały okazję przekonać się trzy maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, które od 25 września do 01 października uczestniczyły w spotkaniu partnerskim w Targoviste w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną”.

Targoviste to historyczna stolica Wołoszczyzny, krainy położonej pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem, dlatego też program wizyty był atrakcyjny i bardzo zróżnicowany, zawierał bowiem nie tylko działania warsztatowe, ale także uwzględniał liczne wycieczki tematyczne. Pierwszego dnia licealistki ze Wschowy uczestniczyły między innymi w zajęciach formalnych z zakresu ochrony środowiska na Uniwersytecie Valahia w Targoviste. Poszerzyły tam wiedzę na temat metod edukacyjnych, takich jak drzewko problemowe, czy metoda projektu. Współpracując z rówieśnikami z krajów partnerskich poruszyły ważne problemy dla ochrony środowiska – temat zanieczyszczaniea rzek oraz segregacji śmieci i ich recyklingu.

Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie wieży i ruin zamku, dawnych rezydencji hospodarów wołoskich, do których należeli między innymi Wład Diabeł i jego syn Wład Palownik (potocznie zwany Draculą). Intersującym miejscem było także Muzeum Ewolucji oraz zoo w Targoviste, które uczennice odwiedziły w wolnym czasie.

Najwięcej emocji jednak wywarła na wszystkich uczestnikach spotkania wycieczka w Karpaty, na teren Parku Narodowego gór Bucegi. Młodzież podziwiała przepiękne widoki górskie oraz poznała gatunki roślin i zwierząt zagrożonych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie monastyru i jaskini Ialomicioara, położonych w otoczeniu krajobrazów zapierających dech w piersiach. Podobnych wrażeń dostarczyła podróż kolejką gondolową na szczyt Babele, znajdujący się na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Na jego grzbiecie znajdują się liczne piaskowcowe twory, będące efektem erozji powodowanej przez wiatr.

Warto też wspomnieć o zajęciach informatycznych, podczas których młodzież brała udział w quizie przygotowanym przez każdy z krajów partnerskich w programie Kahoot. Poszczególne quizy dotyczyły państw, z których pochodzą uczniowie. Młodzież poznała także inne programy informatyczne, takie jak Canva, czy Book Creator. W ramach następnych zajęć licealistki prezentowały jeden z polskich parków narodowych oraz rośliny i zwierzęta chronione w Polsce.

Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do farmy żubrów. Niespodzianką dla polskiej delegacji okazał się fakt, że żubry znajdujące się w niej pochodzą z naszego kraju. Po wizycie na farmie nastąpiło oficjalne pożegnanie i zakończenie spotkania w Rumunii.

W wolnym czasie uczennice ze wschowskiego Liceum miały okazję uczestniczyć jeszcze w wycieczce do symbolicznej siedziby hrabiego Draculi – zamku w Bran w Transylwanii. Zwiedziły również Pałac Parlamentu w Bukareszcie.

Spotkanie w Rumunii było ciekawym doświadczeniem. Pozwoliło poznać jeden z krajów partnerskich, i przełamać stereotypy. Dostarczyło wielu wrażeń i udowodniło, że Rumunia to kraj, który potrafi zainteresować. Dzięki tej wizycie maturzystki poszerzyły także swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, poznały nowych przyjaciół i poprawiły swoje umiejętności językowe. To był udany tydzień i udane spotkanie!

                                                                                                                                             Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content