ZAN z wizytą w kraju hrabiego Draculi

O tym, że Rumunia to kraj ciekawy miały okazję przekonać się trzy maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, które od 25 września do 01 października uczestniczyły w spotkaniu partnerskim w Targoviste w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną”.

Targoviste to historyczna stolica Wołoszczyzny, krainy położonej pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem, dlatego też program wizyty był atrakcyjny i bardzo zróżnicowany, zawierał bowiem nie tylko działania warsztatowe, ale także uwzględniał liczne wycieczki tematyczne. Pierwszego dnia licealistki ze Wschowy uczestniczyły między innymi w zajęciach formalnych z zakresu ochrony środowiska na Uniwersytecie Valahia w Targoviste. Poszerzyły tam wiedzę na temat metod edukacyjnych, takich jak drzewko problemowe, czy metoda projektu. Współpracując z rówieśnikami z krajów partnerskich poruszyły ważne problemy dla ochrony środowiska – temat zanieczyszczaniea rzek oraz segregacji śmieci i ich recyklingu.

Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie wieży i ruin zamku, dawnych rezydencji hospodarów wołoskich, do których należeli między innymi Wład Diabeł i jego syn Wład Palownik (potocznie zwany Draculą). Intersującym miejscem było także Muzeum Ewolucji oraz zoo w Targoviste, które uczennice odwiedziły w wolnym czasie.

Najwięcej emocji jednak wywarła na wszystkich uczestnikach spotkania wycieczka w Karpaty, na teren Parku Narodowego gór Bucegi. Młodzież podziwiała przepiękne widoki górskie oraz poznała gatunki roślin i zwierząt zagrożonych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie monastyru i jaskini Ialomicioara, położonych w otoczeniu krajobrazów zapierających dech w piersiach. Podobnych wrażeń dostarczyła podróż kolejką gondolową na szczyt Babele, znajdujący się na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Na jego grzbiecie znajdują się liczne piaskowcowe twory, będące efektem erozji powodowanej przez wiatr.

Warto też wspomnieć o zajęciach informatycznych, podczas których młodzież brała udział w quizie przygotowanym przez każdy z krajów partnerskich w programie Kahoot. Poszczególne quizy dotyczyły państw, z których pochodzą uczniowie. Młodzież poznała także inne programy informatyczne, takie jak Canva, czy Book Creator. W ramach następnych zajęć licealistki prezentowały jeden z polskich parków narodowych oraz rośliny i zwierzęta chronione w Polsce.

Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do farmy żubrów. Niespodzianką dla polskiej delegacji okazał się fakt, że żubry znajdujące się w niej pochodzą z naszego kraju. Po wizycie na farmie nastąpiło oficjalne pożegnanie i zakończenie spotkania w Rumunii.

W wolnym czasie uczennice ze wschowskiego Liceum miały okazję uczestniczyć jeszcze w wycieczce do symbolicznej siedziby hrabiego Draculi – zamku w Bran w Transylwanii. Zwiedziły również Pałac Parlamentu w Bukareszcie.

Spotkanie w Rumunii było ciekawym doświadczeniem. Pozwoliło poznać jeden z krajów partnerskich, i przełamać stereotypy. Dostarczyło wielu wrażeń i udowodniło, że Rumunia to kraj, który potrafi zainteresować. Dzięki tej wizycie maturzystki poszerzyły także swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, poznały nowych przyjaciół i poprawiły swoje umiejętności językowe. To był udany tydzień i udane spotkanie!

                                                                                                                                             Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

15 Comments

 1. top article

  I cannot thank you enough for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 2. ways to divorce

  Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Really Great.

 3. divorce blog

  Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 4. download lagu

  Really informative blog post.Really thank you! Will read on…

 5. PokerTaiwan

  Hey, thanks for the post.Really thank you!

 6. InventHelp Success

  Very neat blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 7. inventhelp

  Very informative article.Really thank you! Much obliged.

 8. Free Sound Effects

  Great, thanks for sharing this blog.Really thank you! Really Cool.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Skip to content