Wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „ZABYTKOMANIA”

Film „Barrocco” przygotowany przez grupę uczennic klasy humanistycznej pod opieką Tomasza Wojnarowskiego zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „ZABYTKOMANIA”✅To prestiżowy konkurs organizowany już po raz szósty przez Narodowy Instytut Dziedzictwa pod patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wczoraj w Warszawie odbyła się telekonferencja na której oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu. ✅Zadanie uczestników „ZABYTKOMANII” polegało na przygotowaniu filmu dokumentalnego na temat dorobku materialnego oraz duchowego poprzednich pokoleń. Konkurs ma na celu rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, upowszechnianie wiedzy o zabytkach i nawiązywanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem. ✅Praca przygotowana przez pierwszoklasistki z naszego liceum koncentruje się na przeżyciach i emocjach, jakie towarzyszą młodym ludziom w trakcie odkrywania tego co wokół nas – tym miejscem stał się klasztor oo. Franciszkanów. Jeden z członków komisji konkursowej, p. Grzegorz Czerniak, po obejrzeniu nagrodzonego filmu stwierdził, że kiedy tylko skończy się okres pandemii, z pewnością wybierze się do Wschowy, aby samemu poznać tę niezwykłą świątynię. ✅W uzasadnieniu do przyznanej nagrody uczennicom z Zana komisja konkursowa – w skład której weszli filmowcy, dziennikarze oraz historycy, na czele z przewodniczącą, panią Anną Czerwińską-Walczak – napisali: „Często, to co jest blisko, staje się niezauważalne. Na lekcjach polskiego, uczennice dowiadują się o ciekawym obiekcie, obok którego przechodzą na co dzień, ale nie zdają sobie sprawy z tego co mają „pod ręką”. Odkrywają tajemnice, przeżywają fascynacje i ciekawie o tym mówią”.✅Przypomnijmy – w realizacji projektu filmowego wzięła cała grupa uczennic – i tak: scenariusz do filmu opracowała Agnieszka Rogozińska oraz Agnieszka Janeczek; za muzykę były odpowiedzialne: Julia Konieczna (flet) oraz Maria Kosińska (skrzypce). W roli narratora filmu wystąpiła Paulina Perz; pomoc przy nagłośnieniu i właściwej rejestracji dźwięku pełniła Maja Lewandowska; w samym filmie wystąpiły: Hanna Uzarowska, Monika Wąsiak, Hanna Skrzypczak, Joanna Bogucka, Aleksandra Buras, Karolina Kubiak, Amelia Marciniak i Oliwia Wąsiak. ✅To drugi, tak duży sukces uczniów klasy humanistycznej w tym semestrze szkolnym – w październiku ta sama grupa została wyróżniona zajęciem II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Lubię Polskę”. Czas intensywnej pracy w pierwszych tygodniach września i października, kiedy edukacja odbywała się w sposób stacjonarny, teraz przynosi owoce. ✅Film można zobaczyć na oficjalnym kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz na szkolnym profilu klas humanistycznych ZANTV. O popularności samego filmu „Barrocco” świadczy dotychczasowa liczba udostępnień tego materiału przez internautów – w sumie do tej pory film udostępniono ponad 50 razy! ✅I na koniec jeszcze jedna uwaga – satysfakcja jest tym większa, że to drugie zwycięstwo uczniów ze Wschowy w konkursie „ZABYTKOMANIA” (5 lat temu grupa humanistyczna z Zana przygotowała film o zborze ewangelickim w naszym mieście).