W Szwecji nadal panuje zima…

Przekonali się o tym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie, którzy od 13 do 18 marca pod opieką koordynatora projektu przebywali w zaśnieżonym szwedzkim mieście Sundsvall. Kilkudniowy wyjazd odbył się w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną ”.

Laureaci konkursu na album „About us…” – Aleksandra Lisiewicz z kl. IB, Adriana Czarnota i Marcin Krawczyk z kl. IIC – mieli nie tylko okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii i praw człowieka podczas licznych warsztatów w szkole, ale także poznać tradycje i kulturę Szwecji. Wyjazd był również szansą na sprawdzenie swoich umiejętności językowych i poznanie nowych, ciekawych ludzi z krajów partnerskich – Litwy, Rumunii, Czech, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch i Szwecji.

Podczas pobytu w Sundsvall młodzież zwiedziła między innymi firmę SCA, która jest największym w Europie prywatnym właścicielem lasów. W jej posiadaniu jest 2,6 miliona hektarów gruntów leśnych. Fabryka, przy użyciu nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii, zajmuje się między innymi produkcją papieru.

Ciekawym miejscem odwiedzonym przez wschowskich licealistów była Elektrownia Bergeforsen Hydro. Jest to obiekt znajdujący się nad rzeką Indalsälven. Stacja wykorzystuje turbinę Kaplana z głowicą 23 metrów, wytwarzając prąd o mocy 166 MW. Bergeforsen jest także obszarem Szwecji znanym głównie z hodowli łososia.

Dwie największe atrakcje pobytu w Sundsvall to jednak czas spędzony na basenie przygód Himlabadet oraz popołudnie w Sidsjo, które upłynęło pod hasłem sportów zimowych. Młodzież rozpoczęła spędzanie wolnego czasu w aquaparku od zapoznania się z jego zapleczem technologicznym. Park wodny Himlabadet to miejsce ekscytujące i pełne atrakcji dla każdego. Wśród nich wrażenie robi Surfstream, czyli surfowanie po falach. Basen ma bowiem pierwszą w Europie maszynę do surfowania. W Sidsjo natomiast uczniowie Zana korzystali z możliwości jazdy na nartach, sankach i rakietach śnieżnych.

Ostatniego dnia, podczas uroczystej kolacji pożegnalnej młodzież miała okazję spróbować tradycyjnych szwedzkich potraw, w tym Surströmming (szw. kiszony śledź). Jest to wyjątkowy pod względem smakowym szwedzki przysmak ze sfermentowanych śledzi bałtyckich, który u delegacji polskiej nie znalazł jednak aprobaty. Młodzież jednogłośnie stwierdziła, że nasze polskie kiszone potrawy są znacznie lepsze.

Wyjazd do Szwecji był bardzo udany. Teraz kolejnym punktem na mapie Europy dla wschowskich licealistów jest Litwa. Spotkanie partnerskie w zaprzyjaźnionych od lat Taurogach już w maju!

                                                                                                                                                                                          Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content