MZUNGU, czyli biały człowiek na czarnym lądzie

22 kwietnia co roku przypada Światowy Dzień Ziemi. W związku z tym I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie 17 kwietnia 2016 roku zorganizowało spotkanie zatytułowane „Mzungu, czyli biały człowiek na czarnym lądzie”, które poprowadziła wolontariuszka i absolwentka Liceum – Magdalena Kobierska. Inicjatorką przedsięwzięcia była nauczycielka chemii oraz przedmiotów przyrodniczych – Agnieszka Jamrożek, a spotkanie odbyło się między innymi w ramach realizowanego przez Liceum projektu Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną” W dwugodzinnej prelekcji  udział wzięli zainteresowani uczniowie i nauczyciele szkoły oraz mieszkańcy Wschowy.

Pani Magdalena przez wiele lat pracowała jako wolontariuszka w Gruzji, Francji, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech, jednak swoją prezentację poświęciła podróży do Tanzanii, do niewielkiej wioski Biatice w okolicach Jeziora Wiktorii. Wolontariuszka zwróciła uwagę na trudności, z którymi borykają się mieszkańcy Afryki – przede wszystkim problem głodu, dostępu do wody oraz warunki mieszkaniowe, które mają znaczny wpływ na rozwój licznych chorób (malaria, HIV, AIDS) i wysoką śmiertelność dzieci. Wspomniała także o regularnym łamaniu praw człowieka, samosądach i wierze w moc ziół i magii (WOODOO).

Prelegentka zwróciła jednak uwagę, że mimo tych wszystkich utrudnień życiowych, ludzie na czarnym lądzie „akceptują to co mają, a mają bardzo niewiele”. Współczynnik ich radości i satysfakcji życiowej jest znacznie wyższy niż ludzi w krajach wysoko rozwiniętych.

Agnieszka Jamrożek

Agata Karolczyk-Kozyra