„Mieszko I w tajemnicę spowity” – wykład w Zanie

„Mieszko I w tajemnicę spowity” – wykład w Zanie – Wschowa Ziemia Wschowska Sława Szlichtyngowa Powiat wschowski zw.pl

Akcja społeczna Fundacji Tygodniczka Powszechnego „Polska Historia 966-2016. Będzie się działo!” to spotkania prowadzone przez wybitnych historyków, ukazujące młodzieży licealnej ważne problemy i postacie historii Polski.

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana gościło Pana Profesora Józefa Dobosza, historyka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan profesor jest specjalistą historii średniowiecza. Zajmuję się dziejami Polski średniowiecznej i krajów sąsiednich (zwłaszcza Czech), dziejami prawa książęcego w Polsce, historią Kościoła. Napisał monografię jednego z ciekawszych władców Polski okresu rozbicia dzielnicowego – Kazimierza II Sprawiedliwego. Był Prodziekanem Wydziału Historycznego UAM (2008-2012); od 2012 roku dyrektor Instytut Historii UAM.

Tematem wykładu wygłoszonego 17 listopada w auli wschowskiego liceum był „Mieszko I w tajemnicę spowity” – kim był i czym właściwie rządził ? Gdzie, kiedy i dlaczego się ochrzcił? Czy był z plemienia Polan i czy ono w ogóle istniało?

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content