Łotewska wyprawa

 Łotwa to niewielki kraj nad Morzem Bałtyckim, odznaczający się wyjątkowo bogatą przyrodą. Piękno łotewskiej ziemi podczas ferii zimowych miały okazję podziwiać dwie uczennice klasy pierwszej Gimnazjum Językowego we Wschowie – Martyna Buchwald i Dagmara Juśkiewicz, które pod opieką nauczycielek – Agaty Karolczyk-Kozyry i Małgorzaty Błażków uczestniczyły w spotkaniu partnerskim w Straupe, w ramach realizowanego przez szkołę projektu LLP Comenius „Zdrowi młodzi ludzie dziś, przyszłością Europy jutro”.

Program pobytu w niewielkim Straupe był bardzo napięty i ciekawy. Młodzież brała udział w warsztatach artystycznych, tworząc samodzielnie ekologiczną i naturalną biżuterię, malowała na jedwabiu a także zwiedzała fabrykę frytek i chipsów. To właśnie wizyta w tym miejscu była okazją do rozmów na temat zdrowego sposobu odżywiania.

Nauczyciele natomiast mieli wyjątkową okazję do zwiedzania największej łotewskiej piekarni, która swoje pieczywo eksportuje do Rosji, Estonii
i Litwy. Dużą atrakcją była również możliwość samodzielnego upieczenia chleba w prawdziwym piecu piekarskim.

Najwięcej wrażeń zarówno nauczycielom, jak i uczniom dostarczyła jednak wizyta w średniowiecznych ruinach zamku Cesis. Trzynastowieczna twierdza uważana była niegdyś za drugą pod względem wielkości fortecę w Inflantach. Uczestnikom spotkania zaprezentowano zabytek w formie ciekawej gry, nawiązującej do wydarzeń z historii Łotwy. Po twierdzy oprowadzali Krzyżacy, a ich mistrz z dumą powitał gości z krajów europejskich , na których cześć wydana została prawdziwa uczta w średniowiecznym stylu.

Pobyt w maleńkim Straupe upłynął w cudownej atmosferze. Gościnność narodu łotewskiego była odczuwalna na każdym kroku, dlatego wspomnienia wyjazdu z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników.

Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content