Laureat olimpiady historycznej z Zana

               W dniach 11 -13 czerwca odbyły się w Warszawie zawody finałowe VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. Olimpiada odbywała się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Wśród 54 finalistów I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie reprezentował uczeń klasy pierwszej – Krzysztof Sobczuk (z opiekunem- Piotrem Sobańskim).

           W pierwszym dniu zawodów finaliści rywalizowali w Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w sześciu konkurencjach: Broń i barwa, Eksponat muzealny, Malarstwo batalistyczne, Literatura, poezja i pieśń, Heraldyka i architektura oraz Geografia militarna.

           Drugiego dnia, po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, finaliści prezentowali Zabytki i Obiekty Historyczne. Krzysztof Sobczuk, który wylosował „historię ulic i kamienic Nowego Miasta Warszawy” wykazał się znakomitą erudycją i uzyskał najwyższą lokatę – I miejsce w tej konkurencji.

            13 czerwca 2015 r. w Sali Wielkiej Ansamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie, pomniku historii i kultury narodowej, odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia VIII Olimpiady Tematycznej oraz XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…” Wręczono dyplomy i nagrody laureatom i finalistom Olimpiady. Krzysztof Sobczuk został laureatem Olimpiady – zajął X miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepsze wyniki osiągnął w trzech konkurencjach: Oprowadzanie po obiektach historycznych – I miejsce, Eksponat muzealny – II miejsce, Malarstwo batalistyczne – III miejsce.

            Dyplomy i nagrody laureatom wręczali wiceminister Obrony Narodowej – Maciej  Jankowski (reprezentujący Patrona Honorowego Olimpiady – Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka) oraz Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski (wnuk Pierwszego Marszałka Polski). Medalami uhonorował uczniów 96-letni pułkownik Zygmunt Łabędzki – prezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

              To już czwarty rok z rzędu uczniowie wschowskiego Zana wygrywają eliminacje wojewódzkie i zdobywają tytuł laureata w finale centralnym Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
W latach 2012 – 2013 Filip Czarnota zajmował VII i VIII miejsce w Polsce. W ubiegłym roku laureatami zostali Jacek Firlej i Michał Majer. Teraz laureatem został Krzysztof Sobczuk.

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content