Łotwa to niewielki kraj nad Morzem Bałtyckim, odznaczający się wyjątkowo bogatą przyrodą. Piękno łotewskiej ziemi podczas ferii zimowych miały okazję podziwiać dwie uczennice klasy pierwszej Gimnazjum Językowego we Wschowie – Martyna Buchwald i Dagmara Juśkiewicz, które pod opieką nauczycielek – Agaty Karolczyk-Kozyry i Małgorzaty Błażków uczestniczyły w spotkaniu partnerskim w Straupe, w ramach realizowanego przez szkołę projektu LLP Comenius „Zdrowi młodzi ludzie dziś, przyszłością Europy jutro”.
Program pobytu w niewielkim Straupe był bardzo napięty i ciekawy. Młodzież brała udział w warsztatach artystycznych, tworząc samodzielnie ekologiczną i naturalną biżuterię, malowała na jedwabiu a także zwiedzała fabrykę frytek i chipsów. To właśnie wizyta w tym miejscu była okazją do rozmów na temat zdrowego sposobu odżywiania.
Nauczyciele natomiast mieli wyjątkową okazję do zwiedzania największej łotewskiej piekarni, która swoje pieczywo eksportuje do Rosji, Estonii
i Litwy. Dużą atrakcją była również możliwość samodzielnego upieczenia chleba w prawdziwym piecu piekarskim.
Najwięcej wrażeń zarówno nauczycielom, jak i uczniom dostarczyła jednak wizyta w średniowiecznych ruinach zamku Cesis. Trzynastowieczna twierdza uważana była niegdyś za drugą pod względem wielkości fortecę w Inflantach. Uczestnikom spotkania zaprezentowano zabytek w formie ciekawej gry, nawiązującej do wydarzeń z historii Łotwy. Po twierdzy oprowadzali Krzyżacy, a ich mistrz z dumą powitał gości z krajów europejskich , na których cześć wydana została prawdziwa uczta w średniowiecznym stylu.
Pobyt w maleńkim Straupe upłynął w cudownej atmosferze. Gościnność narodu łotewskiego była odczuwalna na każdym kroku, dlatego wspomnienia wyjazdu z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Agata Karolczyk-Kozyra
Invalid Displayed Gallery