Z czytelnictwem nie jest źle! Podsumowanie Wyborów Książek

12 lutego 2015r. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana i Gimnazjum Językowe wzięły udział w Wyborach Książek. Organizatorem tej ogólnopolskiej  akcji, która zakończyła się 31 marca, była redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i redakcją Biblioteki w Szkole Online oraz pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W tym dniu zarówno licealiści, jak i gimnazjaliści mogli anonimowo wskazać trzy najciekawsze książki, które przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W szkolnej bibliotece zorganizowano punkt wyborczy- z komisją (uczennice z kl. IIc), listami wyborczymi (obecność zaznaczano dla celów statystycznych), kartami wyborczymi i dwiema urnami.

Zakładane przez organizatorów cele to m.in. poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych, dostosowanie księgozbiorów bibliotek do tych zainteresowań oraz promocja czytelnictwa i bibliotek w środowisku szkolnym.

Po podliczeniu głosów i sporządzeniu sprawozdania okazało się, że licealiści wskazali 232 tytuły, a gimnazjaliści 81.

Licealiści największą ilość głosów (po 10) oddali na Gwiazd naszych winę Johna Greena i Hobbita Johna R.R. Tolkiena oraz (po 8) na Zaginioną dziewczynę Gilian Flynn, Kod Leonarda da Vinci Dana Browna oraz Nie mów nikomuHarlana Cobena. Najpopularniejszymi wśród uczniów LO autorami okazali się: Stephen King-34 głosy na różne tytuły, Harlan Coben-30 głosów, Nicholas Sparks-17, Dan Brown, Jeffrey Deaver  i John Green- po 16 głosów, Andrzej Sapkowski-14, Suzanne Collins-13, John R.R. Tolkien i Jodi Picoult- po 12 głosów, Stephenie Meyer-10, Carlos Ruiz Zafon i Collen Hoover- po 9 głosów.

Gimnazjaliści wybierali następująco: Hobbit Johna R.R. Tolkiena (11 głosów), Hopeless Collen Hoover (10 głosów), Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz Gayle Forman (po 9 głosów). Jednocześnie powyżsi autorzy są najpopularniejsi w Gimnazjum Językowym.

Sprawozdanie wraz ze zdjęciami (Aleksandry Borowy z kl.IIc) i powstałym wówczas filmem (Pauliny Piwowar i Mikołaja Szczepaniaka z kl. IIb) zostały przekazane organizatorom. Oczywiście mamy nadzieję na wygraną (książki lub inne nagrody rzeczowe), ale wszystko zależy od siły konkurencji. Cieszymy się, że akcja się podobała, o czym świadczą wysoka frekwencja w obu szkołach i uśmiechnięte twarze głosujących.

Małgorzata Błażków i Małgorzata Sobańska

Invalid Displayed Gallery