Wycieczka na wystawę „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

W środę uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawczyni Pani Agaty Karolczyk-Kozyry oraz nauczycielki historii Pani Katarzyny Rado-Kurzawskiej zwiedzili wystawę „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. To wystawa malarstwa polskiego XIX wieku, prezentująca dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera. Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku.

Ekspozycja prezentuje zatem m.in.: obrazy podejmujące refleksję nad tragiczną historią Polski; z jej etniczną, społeczną i religijną różnorodnością; dzieła powstałe w wyniku fascynacji folklorem; wyrażające postawy patriotyczne. To rzeczywiście wybitne polskie malarstwo.

Po wizycie w muzeum pierwszoklasiści obejrzeli jeszcze w kinie film „Cruella”. Wycieczka z pewnością przyczyniła się do poszerzenia wiedzy na temat polskiego malarstwa XIX wieku, ale także pozwoliła klasie zbudować dobre relacje po okresie izolacji.

Pin It on Pinterest

Skip to content