WODA – OD STUDNI DO KRANU

          Woda: od studni do kranu. Jak się pozyskuje, uzdatnia i dystrybuuje wodę. Aspekty zdrowotne wody „kranowej” – to temat wykładu Pana dr inż. Rafała Webera, w którym, w ramach projektu ERASMUS + „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną”, uczestniczyli uczniowie klasy Ic o profilu biologiczno-dwujęzycznym I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz uczniowie klasy Ib Gimnazjum Językowego we Wschowie. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiono informacje o ujęciach wodnych występujących w Polsce, podziemnym wzbogacaniu wody w minerały, napowietrzaniu, filtrowaniu i dezynfekcji. Zostały też w przekonujący sposób omówione fakty i mity dotyczące wody „kranowej”. Zwrócono uwagę na aspekty zdrowotne „kranówki”, okazuje się, że bez obaw można ją pić, a „kamień”, który odpowiada za twardość wody, to pozytywnie wpływające na zdrowie jony wapnia i magnezu, które dodatkowo nadają wodzie walory smakowe. Warto też zapamiętać, że woda z kranu jest dużo tańsza, a testy wskazują, że trudno ją odróżnić od wody butelkowanej.

          Wykład odbył się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Po nim nastąpiła prezentacja „Wodna edukacja” – poruszająca problem korzystania z wody w zrównoważony sposób oraz  film o stacji uzdatniania wody w Zaborowie, który przybliżył uczniom codzienną pracę zakładu dystrybuującego wodę dla miasta Leszna

          Naukową część spotkania zakończył film dokumentalny produkcji rosyjskiej „Wielka tajemnica wody”, w którym rosyjscy naukowcy omówili znaczenie wody w przyrodzie, właściwości fizykochemiczne i biologiczne wody oraz w kontrowersyjny sposób poruszyli temat struktury wody i jej nietypowych własności.

                                                                                                                                                                                                               Joanna Hubert

                                                                                                                                                                                                               Agnieszka Jamrożek

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content