WIZYTA W PORTUGALII

 

PROJEKT ERASMUS+

„Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej

poprzez edukację formalną i nieformalną ”

                    Wraz z początkiem listopada w Portugalii odbyło się spotkanie koordynatorów projektu Erasmus+ „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną ”. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie reprezentował koordynator projektu Agata Karolczyk-Kozyra. Pierwsze spotkanie partnerskie miało miejsce w portugalskiej szkole Agrupamento de Escolas de Casquilhos w Barreiro. Jest to miasto znajdujące się w dystrykcie Setubal, w odległości 40 km od Lizbony, na lewym brzegu Tagu, najdłuższej rzeki Półwyspu   Iberyjskiego.

                   Spotkanie, które trwało od 02 do 06 listopada miało przede wszystkim na celu omówienie projektu i sposobów jego realizacji. Podczas warsztatów koordynatorzy szkół partnerskich z Portugalii, Litwy, Włoch, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech i Polski planowali kolejne spotkania, omawiali kwestie związane z budżetem oraz szczegółowo analizowali zadania przydzielone przez koordynatora głównego z Rumunii. Wszystkie szkoły mają bogate doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych, dlatego podczas spotkania zaproponowano wiele ciekawych rozwiązań, a przede wszystkim wyjaśniono wątpliwości dotyczące budżetu. Koordynator główny – Simona Valinda Zepisi z Rumunii – zwróciła także uwagę na najistotniejsze kwestie, dotyczące ewaluacji i monitoringu.

                W czasie wolnym, po skończonych zajęciach, nauczyciele dwukrotnie mieli okazję zwiedzić Lizbonę. Wśród ciekawych miejsc, które zobaczyli, znalazła się popularna dzielnica Belem, związana głównie z erą wielkich odkryć geograficznych. Z tego miejsca bowiem w 1497 roku Vasco da Gama wyruszył na odkrycie drogi morskiej do Indii. Sama nazwa dzielnicy natomiast oznacza Betlejem, a do jej największych atrakcji należą Wieża Belem z 1515r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Pomnik Odkrywców z 1940r. upamiętniający portugalskich marynarzy, odkrywców i nawigatorów. Belem to także gratka dla łasuchów za sprawą przepysznych Pasteis de Belem wypiekanych tu według tradycyjnej receptury z XIX wieku.

               Spotkanie w Barreiro było bardzo owocne dla realizacji projektu. Pozwoliło rozwiać wiele wątpliwości, zwłaszcza na temat budżetu i produktów końcowych oraz umożliwiło koordynatorom poznanie się, co niewątpliwie ułatwi współpracę w ciągu najbliższych dwóch lat.

                                                                                                                                                                                                                                              Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

 

Pin It on Pinterest

Skip to content