Trzecia „MATURNOCKA” w ZANie

Już trzeci rok z rzędu maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie wzięli udział w dodatkowych zajęciach zwanych „MATURNOCKĄ”. Te nietypowe warsztaty z języka polskiego, których celem jest przygotowanie do ustnej części egzaminu maturalnego, odbywają się co roku w szkole od 17.00 do 22.00 na przełomie marca i kwietnia, a ich inicjatorką jest polonistka Agata Karolczyk-Kozyra.

Pierwsza „MATURNOCKA” miała miejsce dwa lata temu. To właśnie wtedy zmieniała się formuła ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Pomysł zorganizowania wieczornych zajęć spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony uczniów wcześniejszych roczników, dlatego tegoroczni maturzyści dopytywali, czy i w tym roku szkolnym również się one odbędą. Młodzież sama sugerowała, jakie obszary tematyczne chciałaby powtórzyć. Egzamin ustny, bowiem nadal budzi wśród uczniów wiele emocji, dlatego celem zajęć było omówienie jak największej ilości przykładowych tematów z zakresu literatury, sztuki, a przede wszystkim nauki o języku.

Warsztaty odbyły się 31 marca, a ich uczestnikami byli uczniowie dwóch klas maturalnych. Nauce z pewnością sprzyjała nietypowa atmosfera warsztatów, spowodowana zastąpieniem krzeseł i ławek materacami i poduszkami oraz zastosowanie aktywizujących metod nauczania, wśród których były liczne zagadki literackie, pobudzające uczniów do myślenia. Czas minął bardzo szybko, a wiedza utrwalona w tym dniu z pewnością przyda się już wkrótce.

                                                                                                          Agata Karolczyk-Kozyra

Pin It on Pinterest

Skip to content