Spotkanie z Himalaistką

       8 listopada br. gościliśmy w naszej szkole panią Aleksandrę Dzik – himalaistkę, skialpinistkę, zawodniczkę w rajdach przygodowych, specjalizującą się w wyjazdach w odległe masywy Azji, od Kaukazu poprzez Ałtaj, Pamir i Tien-Szan, aż po Himalaje.Do największych osiągnięć Himalaistki można zaliczyć m.in.: wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II, zdobycie tytułu „Śnieżnej Pantery”, przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. Jako pierwsza kobieta ukończyła najdłuższy dystans zawodów Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme. W 2013 była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat, która została przerwana z powodu ataku terrorystycznego na bazę znajdującą się u podnóża gór.

     Uczniowie, w tym również młodzież z SOSW we Wschowie uczestniczyli w warsztatach, poświęconych bezpieczeństwu w górach. Zapoznali się ze sprzętem, z którego korzystają himalaiści, ale również z którego powinny używać osoby uprawiające turystykę górską. W drugiej części spotkania młodzież poznała kulisy organizacji i próby zdobycia szczytu Nanga Parbat oraz przyczynę przerwania wyprawy.

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Każdy ma swój Mount Everest” Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” finansowanego ze środków Fundacji PZU. Organizatorkami spotkania były panie Sylwia Morawska i Joanna Chodorowska.

 

                                                                                                                              J.Chodorowska

Pin It on Pinterest

Skip to content