„Remember, remember the fifth of November…”

            Guy Fawks Day lub Bonfire Night to jedno z najhuczniej obchodzonych  w Wielkiej Brytanii świąt. Niezaprzeczalnie jest to również najbardziej spektakularne widowisko w całej Europie. Noc ta, wypełniona pokazami sztucznych ogni, upamiętnia rocznicę tzw. spisku prochowego (Gunpowder Plot), którego członkiem był Guy Fawks. Wielka Brytania to chyba jedyny kraj na świecie, który świętuje próbę wysadzenia
w powietrze swojego Parlamentu. Celem zamachu było zabicie króla Anglii i Szkocji – Jakuba I. Co roku, w rocznicę tego wydarzenia – 5 listopada –  w wielu brytyjskich miastach odbywają się pokazy fajerwerków. Tradycją tego dnia jest również palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa oraz urządzanie festynów. 

           Uczniowie klasy Ic naszego Liceum mieli okazję poszerzyć swoja wiedzę kulturową  o to właśnie zagadnienie. Licealiści z klasy dwujęzycznej, pod opieką pani Jagody Wąsik, wcielili się w rolę detektywów CSI i przeprowadzili śledztwo dotyczące próby zamachu. Uczniowie zebrali i przeanalizowali dowody świadczące na korzyść oraz przeciw głównemu podejrzanemu tj. Guy’owi Fawks’owi , a następnie wydali wyrok i zasądzili karę. Zajęcia zakończyły się krótkim quizem na temat tego niezwykłego święta. 

            W środę cała klasa Ic brała udział w projekcji filmu zainspirowanego nieudanym zamachem z 1605 pt. „V for Vendetta” w reżyserii James’a McTeigue, w którym główne role zagrały takie gwiazdy jak Natalie Portman  i Hugo Weaving.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Jagoda Wąsik

 

Pin It on Pinterest

Skip to content