Żonkile w ZANie

19 kwietnia 2017r. nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno –edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej celem jest upamiętnienie powstania w warszawskim getcie. Żonkile, kojarzone z gwiazdą Dawida, nawiązują do Marka Edelmana (zm. w 2009r.)– ostatniego przywódcy powstania, wybitnego kardiologa, kawalera Orderu Orła Białego. Bukiet tych kwiatów Marek Edelman otrzymywał co roku 19 kwietnia (oprócz 1968r.!) od anonimowej osoby. Tego dnia składał bukiet pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Organizatorami akcji w ZANie są Małgorzata i Piotr Sobańscy wraz z obecną klasą IIa. To uczniowie samodzielnie wykonali papierowe żonkile (wg schematu z POLIN), które następnie rozdawali w szkole, w urzędach, instytucjach, bankach, sklepach i ulicach Wschowy. Przygotowali też gazetkę informacyjną i udekorowali korytarze zdjęciami znanych osób z żonkilami- Agnieszki Holland ambasadorki tegorocznej, czyli piątej, edycji Żonkili, Krystyny Jandy, ks. Adama Bonieckiego i wielu innych. Akcja zakończyła się w szkolnej auli, gdzie – po krótkiej prelekcji Piotra Sobańskiego – uczniowie klas pierwszych i IIIa obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

Niech łączy nas pamięć

                                                                                                                                              M. i P. Sobańscy

 

Więcej informacji pod linkiem http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2017/04/12/to-juz-piata-edycja-akcji-spoleczno-edukacyjnej-zonkile-19

 

 

 

Pin It on Pinterest

Skip to content