„ZAN” WE WROCŁAWSKIM „HYDROPOLIS”

W minionym tygodniu uczniowie klas drugich wschowskiego „ZANA” wzięli udział w wycieczce do wrocławskiego „Hydropolis”. Wyjazd, częściowo pokryty ze środków unijnych, odbył się 27 kwietnia w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną”. Dzięki pozyskanym przez szkołę funduszom pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycieli: Katarzyny Rado-Kurzawskiej, Agnieszki Jamrożek, Agaty Karolczyk-Kozyry i Mateusza Nowaczyka, w ciekawy sposób poszerzyła swoją wiedzę na temat wody i jej roli w życiu człowieka.

Hydropolis to ultranowoczesne centrum wiedzy na temat wody, które otwarte zostało we Wrocławiu w grudniu 2015. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie, miejsce pełne nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, w którym niegdyś znajdował się zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku. Miejsce nie tylko zachwyca nowoczesnością, ale umiejętnym połączeniem jej z tym, co dawne. Za pomocą współczesnych form multimedialnych, w zabytkowym budynku pokazuje, jak ważna w życiu człowieka jest woda. Powierzchnia wystawy liczy ponad cztery tysiące metrów kwadratowych i mieści się w dziewięciu salach.

Zwiedzając muzeum, młodzież nie tylko poznała teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie, ale miała także okazję posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego. Uczniowie wschowskiego Liceum poznali również działanie urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie, a pasjonaci biologii dowiedzieli się ile wody dziennie potrzebuje człowiek, by dobrze funkcjonować.

Wiedza przyswojona w ciekawy i nietypowy sposób z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

                                                                                              Agata Karolczyk-Kozyra

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content