ZAN po raz czwarty w Fundacji Geremka

W dniach 25-26 marca 2017 r. w Warszawie odbył się pierwszy zjazd w ramach programu Polska w XX wieku – ogólnopolskich warsztatów historycznych im. Prof. Bronisława Geremka. W tegorocznej edycji przyjęto 20 uczniów i 15 nauczycieli. I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana jest reprezentowane przez dwoje uczniów- Weronikę Wąsiak i Krzysztofa Binkowskiego – oraz polonistkę – Małgorzatę Sobańską. Wschowskie liceum jest jedyną szkołą w kraju, która po raz czwarty zakwalifikowała się do tego prestiżowego przedsięwzięcia.

Uczniowie m. in. analizowali źródła historyczne i zastanawiali się, po co (tak naprawdę) uczą się historii. Mieli również warsztaty w Teatrze Powszechnym.Nauczyciele zajmowali się różnymi paradygmatami edukacji historycznej w Europie oraz analizą filmów historycznych. Warsztaty odbyły się w budynkach partnerskich instytucji – Warszawskim Centrum Innowacji  Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz w Domu Spotkań z Historią.

W sobotę wieczorem w Teatrze Powszechnym  wszyscy obejrzeli spektakl„Każdy dostanie to, w co wierzy” , na motywach „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Siedemdziesiąt lat po wizycie w Moskwie, Woland i jego świta przenoszą się do Warszawy. Chcą dowiedzieć się, kim jest ten osławiony wolny człowiek, produkt młodej, bo niespełna trzydziestoletniej, demokracji.

M.Sobańska