ZAN po raz czwarty w Fundacji Geremka

W dniach 25-26 marca 2017 r. w Warszawie odbył się pierwszy zjazd w ramach programu Polska w XX wieku – ogólnopolskich warsztatów historycznych im. Prof. Bronisława Geremka. W tegorocznej edycji przyjęto 20 uczniów i 15 nauczycieli. I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana jest reprezentowane przez dwoje uczniów- Weronikę Wąsiak i Krzysztofa Binkowskiego – oraz polonistkę – Małgorzatę Sobańską. Wschowskie liceum jest jedyną szkołą w kraju, która po raz czwarty zakwalifikowała się do tego prestiżowego przedsięwzięcia.

Uczniowie m. in. analizowali źródła historyczne i zastanawiali się, po co (tak naprawdę) uczą się historii. Mieli również warsztaty w Teatrze Powszechnym.Nauczyciele zajmowali się różnymi paradygmatami edukacji historycznej w Europie oraz analizą filmów historycznych. Warsztaty odbyły się w budynkach partnerskich instytucji – Warszawskim Centrum Innowacji  Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz w Domu Spotkań z Historią.

W sobotę wieczorem w Teatrze Powszechnym  wszyscy obejrzeli spektakl„Każdy dostanie to, w co wierzy” , na motywach „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Siedemdziesiąt lat po wizycie w Moskwie, Woland i jego świta przenoszą się do Warszawy. Chcą dowiedzieć się, kim jest ten osławiony wolny człowiek, produkt młodej, bo niespełna trzydziestoletniej, demokracji. 

                           M.Sobańska

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest

Skip to content