Zan i Gimnazjum Językowe w Berlinie

Od pewnego czasu tradycją stały się wyjazdy uczniów Liceum i Gimnazjum Językowego na Jarmarki Świąteczne do naszego zachodniego sąsiada. Tym razem uczniowie pod opieką pani Joanny Ocieczek, pani Ireny Stożek oraz księdza Ziemowita Katulskiego pojechali do niemieckiej stolicy.

Aby dotrzeć do „Aten na Szprewą”, jak powszechnie nazywa się Berlin, wyruszyliśmy o godzinie 6:00. Po kilku godzinach jazdy i wielu interesujących informacjach jakie przekazał nam pilot biura podróży „Smile Travel” nasz autokar zatrzymał się przed jednym z najbardziej znanych budynków Berlina, mianowicie przed siedzibą niemieckiego parlamentu, Reichstagiem. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta.  W programie wyjazdu były: Brama Brandenburska, Plac Paryski z licznymi ambasadami, najbardziej reprezentacyjna aleja spacerowa Unter den Linden, Uniwersytet Humboltów, Berliner Dom, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Pomnik Spalonych Książek oraz Muzeum Pergamońskie, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć zabytki architektury oraz rzeźby hellenistycznej. Około godziny 14:00 udaliśmy się na Weihnachtsmarkt, gdzie poczuliśmy prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kupowaliśmy ozdoby świąteczne i próbowaliśmy specjałów: prażone migdały, orzechy, słonecznik, pyszne pierniki, Christstollen, owoce w czekoladzie, Kindepunsch, czyli grzane wino w wersji bezalkoholowej, Currywurst i kasztany… Każdy znalazł coś dla siebie. Kiedy po cały dniu pełnym wrażeń myśleliśmy, że to koniec atrakcji, jakie zostały dla nas przygotowane, nasi opiekunowie sprawili nam niespodziankę, którą było zwiedzanie kopuły niemieckiego parlament, skąd rozciągał się przepiękny widok na świątecznie oświetlony Berlin.

Późnym wieczorem nieco zmęczeni, ale bardzo zadowolenie udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Wszechobecna magia świąt sprawiła, że przeżyliśmy coś niezwykłego, coś czego długo nie zapomnimy. Bardzo dziękujemy pani Ocieczek, pani Stożek oraz ks. Katulskiemu za zorganizowanie nam tego niezwykłego wyjazdu podczas którego poznaliśmy nie tylko zabytki Berlina, ale również zostaliśmy zmotywowani do nauki języka niemieckiego.

Joanna Ocieczek

Invalid Displayed Gallery