Trzy tytuły finalisty dla uczniów z „Zana”

6 maja w 13 ośrodkach akademickich w całej Polsce odbył się III (finałowy) etap dwóch konkursów polonistycznych organizowanych przez Centrum Edukacji Polonistycznej „LOGOS”. Z „Zana” (pod opieką Małgorzaty Sobańskiej) do Poznania udało się dwoje uczniów klasy drugiej o profilu humanistyczno-dziennikarskim – Daria Lorenc i Krzysztof Sobczuk. Zakwalifikowanie do trzeciego etapu (czyli wynik co najmniej 95% w drugim etapie) i udział w nim zagwarantowało tytuł finalisty: Daria jest finalistką podwójną – X Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” i XII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, Krzysztof został finalistą konkursu ortograficznego (w drugim nie brał udziału).

Wyniki konkurencji finałowej (w przypadku Darii- wypracowanie i dyktando, w przypadku Krzysztofa-dyktando) będą ogłoszone 1 czerwca. Wtedy okaże się, kto pojedzie do Warszawy na galę laureatów, odbywającą się tradycyjnie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk – Pałacu Staszica.

Warto dodać, że liczba uczniów biorących udział w pierwszym etapie obu konkursów (we wszystkich kategoriach wiekowych – od szkół podstawowych po średnie) jest imponująca. W ubiegłym roku szkolnym było to ponad 350 000 uczestników. Finalistów w każdej grupie wiekowej jest zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu. Z tej grupy wyłaniani są ostatecznie laureaci. W 2015 roku laureatką konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” została Barbara Malcher, a finalistką Emilia Sobańska (tegoroczne absolwentki Zana).

Darii i Krzysztofowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(Tekst: Małgorzata Sobańska/zdjęcie: Patrycja Serafin)