Stanisław Nieścior finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza…”

7 kwietnia 2021 r. odbyła się pierwsza część zawodów finałowych etapu centralnego XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. Wśród 8 finalistów z województwa lubuskiego naszą szkołę reprezentował Stanisław Nieścior z klasy 2A czteroletniej. Zawody polegały na napisaniu wypracowania (rozprawki) na jeden z 5 tematów podanych przez Komitet Główny Olimpiady. Stanisław Nieścior wybrał temat 2: „Geneza i następstwa unii polsko- litewskiej od XIV do XVI wieku”. Aby uzyskać tytuł finalisty Olimpiady, należało zdobyć minimum ocenę dobrą. Tytuł finalisty tej Olimpiady (podobnie jak Olimpiady Historycznej) umożliwia zwolnienie z matury z historii na poziomie rozszerzonym. W ostatnich latach udało się to Krzysztofowi Binkowskiemu (laureat 2018), Karolinie Gomułce (finalistka 2018) i Janowi Romanowiczowi (finalista 2020).

16 kwietnia 2021 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna Olimpiady w Warszawie opublikowała wyniki z pierwszej części zawodów finałowych. Spośród 8 finalistów z naszego województwa dwóch uczniów uzyskało ocenę najwyższą – celującą. Byli to: Gabriel Dołęga z I ZSO w Gorzowie Wielkopolskim i Stanisław Nieścior z I LO im. Tomasza Zana we Wschowie. Oznacza to, że Stanisław Nieścior jako uczeń klasy drugiej zdał maturę z historii na poziomie rozszerzonym. Gratulujemy.