Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Po raz kolejny 1 marca uczniowie Liceum i Gimnazjum Językowego będą obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie klas III A GJ, II B LO, maturzyści z klasy III B oraz wszyscy członkowie Klubu Miłośników Historii będą uczestniczyli w otwarciu wystawy „Zaplute karły reakcji”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Ziemi Wschowskiej. Przy tej okazji wysłuchają również prelekcji – wykładu historyka poznańskiego IPN, absolwenta wschowskiego Liceum, pana Marcina Podemskiego na temat konspiracji młodzieżowych w okresie stalinowskim na terenie Ziemi Wschowskiej i Wielkopolski.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w bibliotece szkolnej zaprezentowana zostanie ekspozycja poświęcona bohaterom powojennej konspiracji, wśród nich najmłodszym jej uczestnikom, między innymi Danucie Siedzikównie, ps. „Inka”, Henrykowi Bąkowi, ps. „Burza”, Adamowi Pleśnarowi oraz Hipolitowi Rożnowskiemu, ps. „Cichy”.

Co więcej, w najbliższym tygodniu na lekcjach historii wszyscy licealiści i gimnazjaliści rozmawiać będą o powojennemu podziemiu, które było nie tylko reakcją na nowe zniewolenie, ale też kontynuacją ideową Polski Podziemnej.

Piotr Sobański