Lekcja tańca flamenco na zajęciach z j.hiszpańskiego

Nic nie rozbudza bardziej w piątkowy poranek niż lekcja tańca, dlatego właśnie słoneczna Hiszpania zawitała do naszej szkoły w rytmie flamenco i porwała nas na parkiet. Jednak zanim mogliśmy nauczyć się kroków, musieliśmy poznać trochę teorii. Wraz z wolontariuszkami z Fundacji CAT przenieśliśmy się do ojczyzny tego tańca – Andaluzji i spotkaliśmy się z prawdziwymi gitanos, czyli andaluzyjskimi Cyganami, poznaliśmy ich korzenie oraz dowiedzieliśmy się jak wielkie znaczenie ma ich nazwa. Wśród wybitnych cantaores, męskich wykonawców flamenco, znalazł się Camarón de la Isla, któremu towarzyszył niezwykle utalentowany gitarzysta Paco de Lucía. Z kolei do cantaoras możemy zaliczyć Rosalíę, która łączy tradycyjny rytm flamenco z typowym brzmieniem muzyki współczesnej.
Posłuchaliśmy też pięknego wykonania piosenki „María la Portuguesa” przez Argentinę. Następnie dokładniej przyjrzeliśmy się przebraniu wykorzystywanemu przez tancerki – długiej, szerokiej i kolorowej sukni, butom z podeszwą, dzięki której słychać step oraz chuście zarzucanej na ramiona i kwiatu wpinanemu we włosy. Rzuciliśmy również okiem na to, jak wygląda Feria de Abril, czyli Kwietniowe Święto w Sewilli. Wszyscy mieszkańcy zakładają wtedy tradycyjne stroje ludowe i wychodzą przespacerować się po mieście. Najwięcej uwagi przykuwają oczywiście barwne i falbaniaste sukienki.
Na sam koniec, z wiedzą i w odpowiednich ubraniach, mogliśmy nareszcie poznać kilka podstawowych kroków flamenco. Jednym z jego charakterystycznych elementów jest ruch ramion, dłoni i palców oraz używanie stóp jako instrumentu perkusyjnego. Nie było łatwo, ale przyjemna atmosfera sprawiła, że każdy bawił się świetnie. Ze spotkania wyszliśmy pełni nowych doświadczeń, inspiracji do kontynuowania nauki o kulturze tego kraju oraz jeszcze większych chęci na odwiedzenie Hiszpanii, w szczególności jej południowych stron.
                                                                                                                                                                                                                                                                                     P.Krawczak

Pin It on Pinterest

Skip to content