I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym ZABYTKOMANIA dla uczniów z Zana

                W dniach od 9 do 11 grudnia grupa uczniów z klasy dziennikarsko-humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie  pod opieką nauczyciela, Pana Tomasza Wojnarowskiego, uczestniczyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ZABYTKOMANIA, który został zorganizowany w Warszawie.

                Pobyt w stolicy obfitował w liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów konkursu -Narodowy instytut Dziedzictwa oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Finaliści konkursu filmowego –  w sumie na konkurs nadesłano ponad 50 filmów, z czego do stolicy zaproszono 12 zespołów czteroosobowych – uczestniczyli w zwiedzaniu Traktu Królewskiego oraz mieli okazję odwiedzić Pałac Prezydencki.

                Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w warszawskim Kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu odbyła się uroczysta gala finałowa rozstrzygająca pierwszą edycję konkursu. Uczniowie ze Wschowy: Agnieszka Gertych, Daria Lorenc, Jan Małkus oraz Krzysztof Sobczuk wraz z nauczycielem, Tomaszem Wojnarowskim, przygotowali film dokumentalny na temat wschowskiego kościoła ewangelickiego, Żłóbka Chrystusa. Dzięki pomocy Dyrekcji Muzeum Ziemi Wschowskiej udało się zebrać ważne informacje na temat Kripplein Christi, opracować scenariusz a wreszcie zrealizować zdjęcia do filmu wewnątrz niedostępnego na co dzień zboru. Uczniowie zadbali również o warstwę muzyczną swojego filmu, przygotowując profesjonalny podkład dźwiękowy oraz narrację towarzyszącą kolejnym kadrom filmu. W ten sposób powstał pięciominutowy dokument pt. „Spotkanie w Kripplein Christi”, który pozwolił przybliżyć historię tego niezwykłego miejsca.

                Sam finał konkursu w Kinie Kultura, ze względu na sposób jego organizacji,  przypominał galę oscarową. Kolejni członkowie jury (m.in. reżyser i scenarzystka Agnieszka Smoczyńska  oraz kierownik zespołu ds. kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Beata Bauer), otwierali na scenie uroczyście koperty i odczytywali werdykt komisji, ogłaszając poszczególne lokaty w konkursie. Ostatecznie, kiedy wśród zgromadzonych gości emocje sięgały już zenitu, ogłoszono, iż  I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym ZABYTKOMANIA przypadło uczniom ze Wschowy. Nagrodę w konkursie stanowi czterodniowa wycieczka po Dolnym Śląsku, którą uczniowie odbędą w wybranym przez siebie terminie. Po odebraniu nagrody nastąpił czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia, udzielanie wywiadów dla ogólnopolskich rozgłośni radiowych oraz udział w uroczystej kolacji. Wieczorem laureaci konkursu mieli okazję wziąć udział w specjalnym pokazie  filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, który zdobył Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni, a którego właściwa premiera jest przewidziana dopiero na styczeń 2016 roku.

                Następnego dnia nagrodzone w konkursie osoby uczestniczyły w zamkniętych warsztatach filmowych przygotowanych przez wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zajęcia rozpoczęły się od analizy filmu dokumentalnego K.Kieślowskiego „Gadające głowy”; potem uczniowie zostali podzielni na dwa zespoły filmowe, które miały za zadanie przygotować filmową sondę podczas warsztatów. Do dyspozycji otrzymali profesjonalny sprzęt nagrywający, z którym rozpoczęli pracę na terenie szkoły – przy okazji uczniowie mogli również podpatrzeć zajęcia, w których uczestniczyli ich starsi koledzy, studenci szkoły filmowej.

                Udział w konkursie filmowym ZABYTKOMANIA i sukces z nim związany po raz kolejny potwierdził wysoki poziom przygotowywanych filmów przez wschowskich licealistów, którzy już od ponad dziesięciu lat angażują się w różnego rodzaju produkcje filmowe w ramach edukacji dziennikarskiej.

Invalid Displayed Gallery

Pin It on Pinterest

Skip to content