Dzień z kulturą modernizmu

               Tegoroczni maturzyści z klas IIIa i IIIc z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie, z inicjatywy nauczycielki języka polskiego Agaty Karolczyk-Kozyry, 15 października uczestniczyli w wydarzeniu nazwanym „Dzień z kulturą modernizmu”. Podczas jednodniowego pobytu w Poznaniu wraz z wychowawcami, Panią Małgorzatą Błażków i Panem Januszem Kolanem, wzięli czynny udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Zajęcia poświęcone sztuce Młodej Polski pozwoliły uczniom poszerzyć i usystematyzować wiedzę na temat różnorodnych zjawisk i kierunków artystycznych przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza na temat symbolizmu, impresjonizmu i ekspresjonizmu.
               Po wizycie w muzeum licealiści udali się do kina, by poznać mroki młodopolskiej duszy ukazane w filmie Filipa Bajona „Panie Dulskie”. Film to swoista reżyserska „wariacja” na temat tragifarsy Gabrieli Zapolskiej. To nie tylko ekranizacja książki, ale także jej kontynuacja. Reżyser w ironiczny sposób ukazał losy kolejnych pokoleń tytułowych pań Dulskich, zwracając tym samym uwagę na ponadczasowość problemów podejmowanych przez Zapolską ponad sto lat temu.
               Film wywołał różne reakcje wśród młodzieży. Niewątpliwie jednak wywołał dyskusję maturzystów na temat problemu moralności.
                                                                                                                                                         Agata Karolczyk-Kozyra
IMAG0208 IMAG0210 IMAG0206 IMAG0207 IMAG0205

plakatdulskie

 

Pin It on Pinterest

Skip to content