Dwaj laureaci Olimpiady z Zana

W dniach 5-7 czerwca 2014 r. odbyły się w Warszawie zawody finałowe VII edycji Ogólnopolskiej Olimiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914 – 1950. Od strzelców i legionistów do żołnierzy wyklętych”. Honorowymi patronami Konkursu (dla szkół podstawowych i gimnazjów) i Olimpiady (dla liceów) „Losy żołnierza i dzieje oręza polskiego” byli Minister Obrony Narodowej, Minister Edukacji Narodowej, Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie – Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wśród 46 finalistów I Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie reprezentowali Michał Majer (tegoroczny maturzysta) i Jacek Firlej (uczeń klasy drugiej).
W pierwszym dniu zawodów finaliści rywalizowali w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Józefa Piłsudskiego w konkurencjach: Broń i barwa, Eksponat muzealny, Geografia militarna, Malarstwo batalistyczne i portretowe oraz Źródło historyczne.
Drugiego dnia, po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, finaliści prezentowali Zabytki i Obiekty historyczne. Następnie w Centralnej Bibliotece Wojskowej rozegrano trzy  konkurencje: Pieśń i muzyka wojskowa, Literatura i poezja i Kroniki filmowe. Wreszcie oceniane były samodzielne prace pisemne – recenzje książek Józefa Piłsudskiego lub Melchiora Wańkowicza. Czytał je i oceniał prof. Janusz Cisek – były wiceminister spraw zagranicznych, były dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego
w Nowym Jorku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, współautor Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego 1867-1935. Recenzje pracy Józefa Piłsudskiego Moje pierwsze boje napisane przez Jacka Firleja i Michała Majera uzyskały wysoką, trzecią lokatę.
7 czerwca 2014 r. w Sali Wielkiej Ansamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie, pomniku historii i kultury narodowej, odbyła się  uroczysta gala  z okazji zakończenia VII Olimpiady Tematycznej oraz XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…” Wręczono dyplomy i nagrody laureatom i finalistom Olimpiady. Jacek Firlej i Michał Majer zostali laureatami. Jacek zajął IX miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast na dyplomie wyeksponowano również jego wysokie osiągnięcia w poszczególnych konkurencjach: Eksponat muzealny – I miejsce, Broń i barwa – II miejsce, Zabytki i obiekty historyczne – II miejsce, Źródło historyczne – II miejsce, Praca samodzielna – recenzja – III miejsce.  Michał Majer zajął XVIII miejsce w klasyfikacji generalnej, ale zwyciężył w trzech konkurencjach: Broń i barwa, Eksponat muzealny i Obiekty historyczne.
Dyplomy i nagrody laureatom wręczali wiceminister Obrony Narodowej -Maciej Jankowski i  Mazowiecki Kurator Oświaty-Karol Semik. Medalami uhonorował uczniów 95-letni pułkownik Zygmunt Łabędzki z Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Nauczyciele uczniów, którzy uzyskali najwyższe lokaty ( wśród nich Piotr Sobański ) otrzymali od Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego wieczne pióra .
To już trzeci rok z rzędu uczniowie wschowskiego Zana wygrywają eliminacje wojewódzkie i zdobywają tytuł laureata w finale Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Tekst:Piotr Sobański
Zdjęcia:Piotr Sobański i uczestnicy Olimpiady