Rozprawa klasy I C przed Sądem Rejonowym we Wschowie

Wczoraj przed Sądem Rejonowym we Wschowie odbyła się symulacja rozprawy karnej, którą poprowadzili uczniowie klasy I C. Akcja, które jest jednym z elementów współpracy Zana w zakresie edukacji prawnej z naszym sądem, odbyła się w ramach obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Po przybyciu na miejsce czekały na nas pani Sądzia Wydziału Karnego, pani Prokurator oraz pani Mecenas, które wprowadziły nas w szczegóły procesu. Następnie uczniowie poprowadzili rozprawę dotyczącą wypadku komunikacyjnego wysłuchując zeznań świadka, pokrzywdzonej i oskarżonej.

Cały przebieg procesu był niezwykle emocjonujący i wymagał od występujących skupienia, refleksu oraz umiejętnego zadawania pytań na co żywo reagowała zgromadzona na sali publiczność. Ogłoszony wyrok okazał się wyższy niż wnioskowała prokurator, co sędzia uzasadniła dodatkowymi okolicznościami działającymi na niekorzyść oskarżonej.

Symulacja rozprawy karnej okazałą się świetną nauką przez praktykę, a uczniowie doskonale odnaleźli się w swoich rolach dzięki dużemu wsparciu Pań. Było to spotkanie nie tylko uczące jak przebiega proces, czy jaki wymiar kary może zostać wymierzony za popełnione wykroczenia. Okazało się ono również inspirujące dla przyszłych decyzji zawodowych naszych uczniów.

Dziękujemy Paniom z Sądu Rejonowego we Wschowie za zaproszenie, wspólną pracę i zabawę. Liczymy na kolejne spotkanie!

Anna Matuszewska

 

Pin It on Pinterest

Skip to content