Troje licealistów z Zana finalistami zawodów centralnych Olimpiady

8 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wlkp. odbyły się zawody okręgowe (wojewódzkie) Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej. W finale wojewódzkim wzięło udział 9 licealistów, w tym 4 reprezentowało I Liceum Ogólnokształcącewe Wschowie – Karolina Gomułka, Krzysztof Binkowski, Jan Romanowicz i Kacper Grzelak. Do finału centralnego Olimpiady zakwalifikowało się 7 uczniów, w tym troje z Zana: Karolina Gomułka (tegoroczna maturzystka – VI miejsce w województwie), Krzysztof Binkowski (uczeń klasy drugiej – II miejsce w województwie) i Jan Romanowicz (uczeń klasy pierwszej – III miejsce w województwie).
               Karolina Gomułka jest finalistką III Olimpiady Solidarności (Wrocław, VI 2017), Krzysztof Binkowski finalistą X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”(Warszawa, VI 2017), natomiast Jan Romanowicz jest laureatem XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1863.Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego” ( VI miejsce w Polsce – Warszawa, czerwiec 2017). Krzysztof Binkowski i Jan Romanowicz są stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (Fundusz od ponad 30 lat pomaga najzdolniejszym uczniom polskich szkół w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań) oraz tegorocznymi stypendystami Marszałka Województwa Lubuskiego. Natomiast Karolina i Krzysztof byli stypendystami Fundacji Centrum im. Prof. Bronisława Geremka – uczestnikami warsztatów „Polska w XX wieku” ( w 2016 i 2017 roku).
                  22 marca 2018 r. odbędzie się I część zawodów finałowych. Zadanie tej części polegać będzie na napisaniu eseju historycznego na wybrany jeden z pięciu tematów. Co najmniej dobra ocena skutkuje przyznaniem tytułu finalisty i uzyskaniem zaświadczenia zwalniającego z egzaminu maturalnego z historii.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale centralnym.

Piotr Sobański