POLONISTKA Z NASZEGO LICEUM PRELEGENTKĄ NA KONFERENCJI W WARSZAWIE

22 sierpnia w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja polonistów pod hasłem ” Chcę Wam opowiedzieć o…”. Uczestniczyło w niej około 200 polonistów z całej Polski, którzy przez cały dzień wysłuchali dwudziestu prelegentów, autorów blogów edukacyjnych, praktyków, ludzi kochających swoją pracę. Organizatorkami spotkania były panie: Dorota Kujawa Weinke z Elbląga, Monika Rokicka z Warszawy i Irmina Żarska z Redy. Jednym z prelegentów była nauczycielka naszego liceum, autorka bloga „Kreatywny polonista” pani Agata Karolczyk-Kozyra, która w dwóch półgodzinnych wystąpieniach opowiadała o swojej pracy z maturzystami. Temat wystąpienia brzmiał „Maturnocka, czyli o powtarzaniu metodami aktywizującymi”. Podczas prelekcji nauczycielka opowiadała o formie zajęć oraz o stosowanych przez siebie narzędziach i rozwiązaniach. Miło było usłyszeć słowa: „Czytałam o Pani Maturnocce na blogu i w tym roku zorganizowałam ją także w swojej szkole.”, „Inspiruje mnie Pani do działania”, „Gratuluję udanego wystąpienia”, „Miło się Pani słuchało, na pewno wykorzystam to, o czym Pani mówiła”. „Maturnocka”, o której opowiadała pani Agata Karolczyk-Kozyra odbywa się w szkole regularnie od 2015 roku. Dotychczas polonistka zorganizowała zajęcia pięciokrotnie. W sumie wzięło w nich udział około 160 maturzystów naszego liceum. Odbywają się one jednorazowo z reguły na przełomie marca i kwietnia w szkole w godzinach 17.00-22.00. Młodzież chętnie w nich uczestniczy, ponieważ mają charakter nieformalny, zamiast ławek w klasie są materace i karimaty, a metody stosowane przez nauczycielkę są niekonwencjonalne, dzięki czemu wiedza przyswajana jest łatwiej i szybciej.