CIEKAWY POLSKI – „Lalka” w pudełku

Pod takim hasłem odbywają się w ZANIE lekcje języka polskiego, podczas których wykorzystywane są aktywizujące metody nauczania. Ich główna zaleta to uczenie twórczego rozwiązywania problemów oraz kreatywnego myślenia. Ponadto ich zastosowanie ułatwia przekazywanie wiedzy w ciekawy sposób, rozbudza zainteresowania uczniów, umożliwia zdobywanie nowych doświadczeń, często także interpersonalnych. Niewątpliwie ciekawe zajęcia przyczyniają się do szybszego przyswajania wiedzy i łatwiejszego jej zapamiętywania.

Jedną z takich lekcji były zajęcia przeprowadzone w klasie II „a” na temat „Lalki” Bolesława Prusa. Młodzież przygotowywała się do lekcji już na etapie czytania lektury. Zadaniem uczniów było zgromadzenie w pudełku kilku rekwizytów związanych z powieścią Prusa.. Należało wykazać się nie tylko umiejętnością zbierania, ale także znajomością lektury i pomysłowością, ponieważ podczas lekcji trzeba było w ciekawy sposób zaprezentować zawartość pudełka.

Drugoklasiści okazali się bardzo kreatywni, dzięki czemu w ich kartonikach znalazły się lalki, bilety podróżnicze, bilety do teatru, „metal lżejszy od powietrza”, ruble, słowniki polsko-angielskie, pamiątki z Warszawy i z Paryża, a nawet… kasa fiskalna. Taka lekcja na pewno długo pozostanie w pamięci.

Agata Karolczyk-Kozyra